Zmierzch bożyszcza. Autor: Michel Onfray

Autror: Michel Onfray

Tytuł: Zmierzch bożyszcza

Tytuł oryginału: Le crépuscule d’une idole
Przekład: Zofia Styszyńska
Data wydania: wrzesień 2012
Ilość stron: 499
ISBN: 978-83-7554-358-2

 

Upadek guru psychoanalizy  

Światowy bestseller!

Michel Onfray z chirurgiczną precyzją demaskuje Zygmunta Freuda i jego „niebezpieczną metodę”. Obala mity narosłe wokół ojca psychoanalizy, często tworzone przez niego samego, a także podważa naukowość i oryginalność sądów Freuda. Wskazuje liczne „zapożyczenia” pojęciowe z myśli innych filozofów, nadużycia i sprzeczności na gruncie teoretycznym, a także zmyślenia dotyczące biografii. Autor powtarza argumenty krytyczne pod adresem psychoanalizy jako terapii i formułuje nowe wymierzone przeciw skuteczności i rzekomej uniwersalności tej metody. Onfray doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki psychoanaliza wywarła na dwudziestowieczną filozofię, antropologię, socjologię, teorię literatury i inne dziedziny europejskiej humanistyki, a także na współczesne kino i sztukę.

Książka we Francji wywołała burzę nie tylko w środowiskach akademickim i praktykujących psychoanalityków, ale również w mediach, rozpoczynając dyskusję nad obecnością pojęć i psychoanalitycznych schematów interpretujących ludzkie zachowania w codziennym życiu.

W niniejszej książce staramy się spojrzeć na psychoanalizę w taki sam sposób, jak w „Traktacie ateologicznym” patrzeliśmy na trzy religie monoteistyczne, czyli jak na rodzaj zbiorowej halucynacji. Właśnie dlatego dedykuję tę książkę Diogenesowi z Synopy…
Michel Onfray

MICHEL ONFRAY urodził się 1 stycznia 1959 roku. Po dwudziestu latach pracy nauczyciela filozofii w liceum porzucił państwową posadę, by w 2002 roku utworzyć Uniwersytet Ludowy w Caen. Napisał przeszło pięćdziesiąt książek przetłumaczonych na ponad dwadzieścia pięć języków.
Autor „Antypodręcznika filozofii” (Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2009)

Strona wydawcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
  
Bookmark the permalink.

Comments are closed.