Równe przywileje podatkowe, niezależnie od religii i światopoglądu. Apel PSR

logo psr

Trwają prace związane z projektem dobrowolnego odpisu na rzecz związków wyznaniowych części podatku dochodowego. Do powyższej kwestii odniosło się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przesyłając apel w tej sprawie na ręce Ministra Administracji i Cyfryzacji. Poniżej tekst apelu i szersza informacja przygotowana przez Stowarzyszenie.

TEKST APELU POLSKIEGO STOWARZYSZENIA RACJONALISTÓW

INFORMACJA PRZYGOTOWANA PRZEZ STOWARZYSZENIE:


W ostatnią środę (11.04.2012) Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów skierowało do ministra Boniego apel o wprowadzenie poprawek do projektu dobrowolnego odpisu na rzecz związków wyznaniowych części podatku rocznego. Według stowarzyszenia oryginalna propozycja ministra jest dyskryminująca wobec tych spośród polskich podatników, którzy nie chcą opłacać żadnego z zarejestrowanych związków wyznaniowych.

Autorzy listu proponują dwa alternatywne rozwiązania. Pierwszym i sugerowanym jako najlepsze jest umożliwienie otrzymania zwrotu 0,3% podatku przez osoby, które nie chcą przekazać tej kwoty
związkowi wyznaniowemu.

Na wypadek sprzeciwu Kościoła, według sugestii autorów związanego z „obawami o ujawnienie większego stopnia zlaicyzowania polskiego społeczeństwa, niż jest to publicznie przedstawiane”, proponowane jest również drugie, kompromisowe rozwiązanie: Umożliwienie przekazania 0,3% podatku dowolnej organizacji światopoglądowej, niekoniecznie religijnej. Według stowarzyszenia, ma to być bardziej akceptowalne dla Kościoła, gdyż „związki wyznaniowe otrzymają więcej funduszy od osób indyferentnych.”

„Jeśli niektórzy podatnicy mają uzyskać prawo do przekazywania części swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji reprezentującej ich światopogląd, to należy to prawo przyznać wszystkim podatnikom. Niezależnie od tego, czy ich światopogląd uwzględnia istnienie istot magicznych, a zatem może być reprezentowany przez organizację o statusie związku wyznaniowego.” – piszą autorzy listu.

„W naszej opinii darowizny powinny być przekazywane jedynie w wyniku szczerej i bezinteresownej chęci darczyńców, a nie przymusu prawnego.” – dodają, podkreślając, że możliwość otrzymania zwrotu części podatku uważają za lepsze rozwiązanie.

„Idea, aby to podatnicy sami decydowali o wsparciu finansowym dla związków wyznaniowych, zamiast przekazywania części finansów publicznych bez konsultacji, zasługuje na wyrazy głębokiego uznania. Również przedstawiony przez Pana pomysł jej realizacji, uważamy za krok w dobrą stronę, pomimo jego wad, które łatwo można jednak zlikwidować, a przynajmniej zmniejszyć.” – można przeczytać w podsumowaniu.

Pełna treść listu dostępna jest na stronie stowarzyszenia: http://www.psr.org.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=191:rowne-przywileje-podatkowe-niezaleznie-od-religii-i-swiatopogladu&Itemid=101&lang=pl

O Polskim Stowarzyszeniu Racjonalistów:

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zostało zarejestrowane w 2005 roku. Zrzesza osoby o światopoglądzie racjonalistycznym z całej Polski. Organizuje m.in. konferencje, wykłady, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów. Upamiętnia ważne dla historii Polski postacie wolnomyślicieli i wydarzenia związane z ruchem wolnomyślicielskim. Zajmuje się również wsparciem ofiar ostracyzmu społecznego i integracją środowiska wolnomyślicielskiego m.in. przez organizację imprez turystyczno-rekreacyjnych oraz cykli spotkań dla dzieci nieuczęszczających na lekcje religii. Promuje naukę i krytyczne myślenie również wśród uczniów, m.in. przez współpracę z portalem „Etyka w Szkole” oraz zbiórki książek popularnonaukowych dla domów dziecka.

Duży rozgłos stowarzyszeniu przyniosły w 2009 r. doniesienie
do prokuratury w sprawie tzw. „cudu w Sokółce” oraz akcja wysyłania
protestów w reakcji na stwierdzenie ówczesnego Prezydenta RP, Lecha
Kaczyńskiego, że „nikt nie przyjmie do wiadomości, że w szkołach nie
wolno wieszać krzyży”.

Więcej informacji na naszych stronach: www.psr.org.pl

1
  

About admin

Administrator
Bookmark the permalink.

Comments are closed.