Marcin Marczyk nie żyje

MM RIP

Marcin Marczyk był wyjątkową osobą walczącą całym sercem o prawo do życia zgodnie ze swoimi przekonaniami, intuicyjnie wyczuwał prawa człowieka, ochraniające przestrzeń Jego „ja”, których bronił dla siebie i innych z wielkim poświęceniem. Nie godził się na stłamszenie tego „ja” przez innych i napisał w tej sprawie list do Rzecznika Praw Obywatelskich wtedy, gdy zorganizowany opór, który wspólnie stworzyliśmy i który obecnie przebija się do świadomości opinii publicznej, jeszcze nie istniał.

Po powstaniu portalu Wystap.pl został pierwszą osobą w Polsce, która postanowiła dochodzić swoich praw obywatelskich wzorując się na procedurze rozstania z Kościołem, którą przed nami wywalczyli Włosi. W rozmowach nazywałem go żartobliwie „polskim Giovannim C.”, na cześć Włocha, którego przypadek zadecydował o wygraniu prawa do „wystąpienia po włosku” dla Włochów. Marcin walczył dzielnie, konsekwentnie a przy tym bardzo inteligentnie. Rozumiał, że uczestniczy w obliczonej na kilka lat batalii społecznej i prawnej mającej na celu nie walkę z kimkolwiek lecz o ożywienie praw, które z powodu lekceważenia przez władze i niestosowania przez obywateli pozostawały martwe. Robił wszystko to co trzeba i niczego czego nie trzeba, odrzucając udział w happeningach i cierpliwie czekając na sądowe rozstrzygnięcie sporu w którym uczestniczył.

Dzięki temu znalazł się na „szpicy natarcia” kampanii o respektowanie podmiotowości niewierzących i 27 marca wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z tendencyjną i skandaliczną polityką Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Uzasadnienie wyroku w tej sprawie – sporządzone dwa tygodnie przed śmiercią – jest Jego dziedzictwem.

Marcin był dla mnie wzorem nowoczesnego patrioty. Straciliśmy wspaniałego kolegę i członka zespołu. Będzie nam Go brakować.

Cześć Jego pamięci.

Maciej Psyk
Wystap.pl

Świecka ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Gołąbkowicach k. Nowego Sącza, ul. Lwowska, o godzinie 14:00 w czwartek.

0
  

About admin

Administrator
Bookmark the permalink.

Comments are closed.