Laickie Muzycznie

Witam serdecznie na wątku poświęconym muzyce. Znajdziecie tutaj informacje o utworach i zespołach, które w swoich tekstach popierają laickość i szeroko pojęte pojęcie wolności słowa w kulturze.

Temat ten jest o tyle trudny, ponieważ o ile zespoły deklarujące swoją przynależność do światopoglądu opartego na chrześcijaństwie jest łatwa do interpretacji, ze względu na ich deklaracje niejednokrotnie dokonywane w celach promocyjnych, to określenie laickości w muzyce może nastręczać spore trudności. Pierwszym i najbardziej znanym przykładem takiego utworu jest nieśmiertelny kawałek Johna Lennona „Imagine”, o którym w kontekście niedawnych wydarzeń z Nowego Jorku napiszę wkrótce. Oprócz „przemycania” laickich tekstów w pojedynczych utworach istnieją gatunki muzycznie i zaliczane do nich zespoły, które nieodzownie kojarzone są z nurtem prolaickim, czy wręcz antychrześcijańskim. Styl ten wykorzystuje większość zespołów określana mianem black metalu, czy death metalu. W Polsce ten gatunek muzyczny, poza jednym, aczkolwiek bardzo zaangażowanym w laicyzację zespołem, jest jednak mało popularny, a jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. Innym przykładem laicyzacji w muzyce, a jednocześnie nawiązaniem do prawdziwej tradycji i kultury jest osadzenie tekstów i stylu muzyki w czasach przedchrześcijańskich legend. Nurt ten jest bardzo popularny w Skandynawii, za sprawą kapel, których nie sposób wymienić. W Polsce folk pokazuje jak ludzie zapatrują się na własne korzenie. Oczywiście zdecydowana większość utworów nie zostaje napisana pod kątem laicyzacji i sprzeciwu wobec otaczającej nas rzeczywistości, a jedynie przypina im się „łatkę” laickie i umieszcza w odpowiednim miejscu często wbrew woli i ku zaskoczeniu autorów. Jednakże cieszy pojawienie się stosunkowo niedawno kilku utworów, których tekst wydaje się być napisany celowo dla zwrócenia uwagi na nurtujące autorów problemy.

Te i mam nadzieje jeszcze wiele innych tematów będziemy wspólnie starali się poruszyć w tym dziale.

Mam nadzieję, że ten krótki wstęp pozwoli nam na wzajemne redagowanie i rozwój tematu. Jeżeli posiadacie w swojej kolekcji zespoły, czy utwory promujące laickość zachęcam do dzielenia się utworami i tym, co sądzicie na ich temat. Możecie również pisać na adres:  laickie.muzycznie@gmail.com

Pozdrawiam

Dr-Metall

2
  
Bookmark the permalink.

Comments are closed.