Imagine

Utwór Johna Lennona stał się niejako piosenką przewodnią laicyzmu i laickości w świecie muzycznym. Postanowiłem poszukać troszkę i podzielić się z wami linkami i wrażeniami z wykonania utworu „Imagine” przez innych, bardziej lub mniej znanych, wykonawców.
Nie ukrywam, że do napisania tego tekstu natchnęło mnie wykonanie utworu przez człowieka, który chyba sam siebie określa mianem artysty. Wykonanie to miało miejsce w Nowym Jorku podczas koncertu sylwestrowego. Pan ten postanowił zmienić „nieświęty” tekst utworu i zamiast zaśpiewać zgodnie z oryginałem: „And no religion too”, zaśpiewał: „And all religion too”. Jedno słowo, a zmieniło ono nie tylko sens zdania, ale i sens całego tekstu i idei, którą zawarł w piosence John Lennon. Co mnie osobiście jednak zdziwiło – sami Amerykanie poczuli się urażeni i licznie wzięli się za krytykę „artysty”, twierdząc, że dokonał profanacji (brzmi troszkę dziwnie). Sens krytycznych wypowiedzi był taki, że nie powinno się interpretować dzieł uznawanych za ponadczasowe.
Celowo nie podaję linku do wykonania, gdyż nie zamierzam „nabijać” panu „artyście”, statystyk na youtube. Postanowiłem poszukać innych wykonawców i, ku mojemu zaskoczeniu, znalazło się kilka interesujących nazwisk, bardziej, mniej lub wręcz nie znanych.
Pierwszym w kolejności jest wykonanie utworu przez Celine Dion, której chyba po Titanicu nikomu nie trzeba przedstawiać. Wykonanie klasyczne i zbliżone do oryginału. Poniżej możecie posłuchać i ocenić sami.

Innym bardzo znanym artystą, który również pokusił się o wykonanie utworu w hołdzie Johnowi Lennonowi był Elton John.

Jak sami możecie zauważyć również i to wykonanie zbliżone jest do oryginału, co wydawać by się mogło, będzie cechować wytrawnych i wybitnych muzyków.
Znalazłem jednak również dwa wykonania, które choć ujawniają niewielkie braki, szczególnie wokalne, również starają się oddać hołd i cześć nieśmiertelnej piosence. Sami zobaczcie i oceńcie.

Jednakże znajdują się również i wykonawcy, którzy w hołd wkładają wszystko to co mają najlepszego i próbują zrobić coś, co w rzeczywistości okazuje się farsą. Dla odważnych – jeżeli ktoś wytrzyma do końca, niech się pochwali.

Natomiast na koniec postanowiłem pozostawić wisienkę na torcie, jakim niewątpliwie jest to wykonanie.

Jeżeli zgadzacie się z moją opinią, że to wykonanie bije na łeb, na szyję pierwsze prezentowane linki – czekam na pochlebne opinie.
Pozdrawiam
Dr-Metall

0
  
Bookmark the permalink.

5 comments on “Imagine

 1. Anonim on said:

  Niezły wpis! Mam nadzieje na więcej – ta strona ląduje w moich ulubionych

 2. how fast can you type on said:

  i love your blog, i have it in my rss reader and always like new things coming up from it.

 3. Nie mogłem przebrnąć przez interpretację Aguilery. Zbyt dużo cudowania modulacją głosu, nie da się słuchać niestety.
  A co do wykonania Denise Salvi – wolę jednak wykonanie Declana Galbraitha. jeśli już chodzi o młode głosy: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HysXxTTkIVI

  • Niestety jak dla mnie troszkę za bardzo dziewczęcy głosik jeżeli chodzi o chłopaka. Ale dzięki za propozycję.
   Pozdrawiam
   Dr-Metall

 4. Cool blog!