Dlaczego wierzymy w boga(-ów). Krótki przewodnik po nauce o wierze. Autor: J. Anderson Thomson, Jr. wraz z Clare Aukofer

Autor: J. Anderson Thomson, Jr. wraz z Clare Aukofer
Tłumacz: Dariusz Jamrozowicz
Przedmowa (posłowie, opracowanie): Richard Dawkins
Miejsce i rok wydania: Nysa, kwiecień 2013
Wydawca: Błekitna Kropka
Liczba stron: 224

 

Niniejsza książka – opisująca ewolucyjne mechanizmy napędowe religijności – sprawiłaby [Darwinowi] wielką radość. [...] Kolejno, jeden po drugim, pozostałe elementy religii – wspólnotowe praktyki religijne, posłuszeństwo wobec władzy kapłańskiej, rytuał – zostają odpowiednio zdiagnozowane i potraktowane przez doktora Thomsona. Każda poczyniona przez niego uwaga brzmi prawdziwie i poparta jest rzeczowym stylem i sugestywnymi obrazami. Andy Thomson jest niezwykle elokwentnym wykładowcą i widać to wyraźnie w jego pisarstwie. Tę niewielką, napisaną z nerwem książkę czyta się szybko – ale pozostaje ona w pamięci na długo.
Richard Dawkins, z przedmowy do Dlaczego wierzymy w boga(-ów)

W swojej nowatorskiej pracy J. Anderson Thomson wraz z Clare Aukofer oferuje zwięzłe, lecz wszechstronne studium na temat, w jaki sposób i dlaczego mózg ludzki generuje wierzenia religijne. Dr Thomson – uznany i ceniony psychiatra znany ze swoich badań nad terroryzmem samobójczym – przeprowadza badanie składników i przyczyn wiary religijnej w taki sam sposób, w jaki każdy naukowiec badałby ruch ciał niebieskich lub ewolucję życia, które są czysto naturalnymi zjawiskami.

Można podziwiać, jak dr Thomson przedstawia dowody z dziedziny psychologii kognitywnej oraz neurobiologii – w sposób przystępny dla każdego czytelnika oraz wyjątkowo przekonujący – prezentując tezę, że bóg(-owie) został/li stworzeni przez człowieka, a nie odwrotnie. Wraz z tą książką dr Thomson stał się jednym z tych autorów, których prace są lekturą obowiązkową, i jednocześnie jednym z wiodących myślicieli w debacie na temat prymatu rozumu i nauki nad przesądami i religią. Jak stwierdza Richard Dawkins, autor Boga urojonego, w przedmowie do Dlaczego wierzymy w boga(-ów) – „Książkę tę czyta się szybko – ale pamięta długo.”
J. Anderson Thomson, Jr. jest psychiatrą, doktorem medycyny, członkiem zarządu Fundacji Richarda Dawkinsa na Rzecz Rozumu i Nauki (Richard Dawkins Foundation for Reason and Science) oraz pracownikiem Uniwersytetu Virginii. Autor wielu prac na temat m.in. rasizmu, zaburzeń osobowości, terroryzmu samobójczego (jako ekspert sądowy), depresji i zespołu stresu pourazowego oraz psychologiczno-biograficznych esejów o Lee Harveyu Oswaldzie i Robercie E. Lee. Polskie wydanie opublikowanej w czerwcu 2011 r. pracy „Dlaczego wierzymy w boga(-ów)” będzie jednym z pierwszych tłumaczeń tej książki.
Clare Aukofer jest pisarką i redaktorką literatury medycznej w Charlottesville, Virginia.

Strona wydawcy

 

1
  
Bookmark the permalink.

Comments are closed.